02. november 2017
1. novembril allkirjastasid Riigi Kinnisvara AS (RKAS) ja konsortsium, kuhu kuuluvad OÜ Tafrix, Graniittirakennus Kallio Oy, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS, ehituslepingu kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamiseks Tallinnasse Maarjamäele. Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui 28 000 elu kaotanud isikut. Ligi 30 tuhande ruutmeetrisele maa-alale rajatav mälestusmärk valmib 2018. aasta sügiseks. Ehitustööde maksumus on 6,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Memoriaali kavandamist rahastatakse Eesti Represseeritute Abistamise Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.
Võidutöö järgi rajatav memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast.
18. oktoober 2017
Riigi Kinnisvara AS kuulutab välja hanke kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ehitustööde omanikujärelevalve teenuse osutamiseks.
Tööde kestus: 9 kuud.
Kontaktisik objektiga tutvumiseks: Andrus Gatski, tel: 5 073 094, e-post:
andrus.gatski@rkas.ee.
Pakkumised esitada 25.10.2017 13:00.
02. august 2017
Riigi Kinnisvara Aktsiaselts kuulutab välja avatud hanke Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ehitustöödeks. Memoriaali rajamiseks ja ekspluatatsiooni andmiseks tehtavad ehitustööd sh ehitisega seotud kaeve- ja haljastustööd, lisateenused.
Kavandatav alguskuupäev: 10.10.2017.
Kavandatav lõppkuupäev: 01.08.2018.
Pakkumuste esitamise tähtaeg: 12.09.2017 kell 13:00.
31. oktoober 2016
Riigi Kinnisvara AS sõlmis lepingu ideekonkursi võitja Arhitektuuribüroo JVR OÜga Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi projekteerimiseks Maarjamäele. Hankelepingu täitmise tähtpäev 23.08.2018.
15. august 2016
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Justiitsministeeriumi, represseeritute organisatsioonide esindajate, Tallinna linna ja Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas välja kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ideekonkursi tulemused.
Konkursi tingimustele vastanud kaheteistkümne kavandi hulgast tunnistati esikoha vääriliseks Arhitektuuribüroo JVR OÜ ideelahendus märgusõnaga „TEEKOND“ (autorid: Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja).
Võidutöö järgi rajatav memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast.
Teekonda tähistab pikk must tunnelilaadne sirge koridor, mille seintel on tahvlid kommunismiohvrite nimedega. Nimetahvlite kõrval ja kohal on ilma nimedeta tahvlid, mis sümboliseerivad lisaks nimetatud ohvritele ka teisi nimeta kommunismi ohvreid. Tahvlid viitavad süsteemi lahterdavale olemusele. Iga tahvel on nummerdatud ning sellel on 50 nime.
Koduaed on süvistatud nõkku, mille keskel on väljak mida ümbritsevad nõlvadele istutatud õunapuud. Need õunapuudega nõlvad eraldavad väljaku ümbritsevast. Väljaku servas kõrgub tume ristküliku kujuline tahukas, mille ees ja ümber saab pidada mälestusüritusi. Väljaku põrandaks on betoonpind, millel on laia põrandalauda meenutav muster, mis viitab kodu põrandale.
Ohvitseride mälestusmärk koosneb pikast tumedast seinast, milles on ohvitseri figuur.
Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara AS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjalt. Projekteerimistööde eeldatav maksumus on 200 000 eurot. Summale lisandub käibemaks.
Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärk rajatakse Tallinnasse Maarjamäele Kadrioru ja Pirita vahelisele Lasnamäe panganeemiku alumisele terrassile. Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui 20 000 elu kaotanud isikut, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ja kelle matmiskoht on paljudel juhtudel teadmata.
Kompleks saab olema ajas kestev, ilmastiku- ja vandaalikindel, kergesti hooldatav ja esinduslik.
Memoriaali ehitusmaksumuseks on planeeritud kuni 4,45 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Memoriaali kavandamist rahastatakse Eesti Represseeritute Abistamise Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest. Ehitustöid rahastatakse riigieelarvelistest vahenditest.
28. märts 2016
Riigi Kinnisvara Aktsiaselts kuulutab välja avatud Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ideekonkursi. Konkursiga selgitatakse välja konkursi võitja ning temaga sõlmitakse tema pakutud kavandi ja RHS § 28 lõike 6 alusel hankeleping, mille alusel projekteeritakse kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärk.
Projekteeritav rajatis peab sobima arhitektuurselt ja linnaehituslikult oma asukohale, olema rajatav optimaalsete kuludega, turvaline, mugav ja funktsionaalne lõppkasutajale ning optimaalsete ülalpidamiskuludega.
NB! RHS § 28 lõike 6 alusel sõlmitava hankelepingu mahus on nii ideekonkursi võitja poolt kavandatava (parima ideekavandi alusel) rajatise projekti koostamine kui ka rajatist teenindavate taristute projekteerimine.
Pakkumiste esitamise tähtaeg: 30.05.2016 kell 15:00.
LISATEAVE
Hankes osalemiseks tuleb pakkujal esitada kavand ja osalemistaotlus, mõlemad nõuetekohaselt eraldi pakendatud.
Osalemistaotluse ja kavandi esitamise asukoht:
Riigi Kinnisvara AS, Lelle 24, 8 korrus, Tallinn
6.5. Osalemistaotlused avatakse kvalifitseerimiskomisjoni poolt. Avamise kohta koostatakse protokoll, ning kvalifitseerimiskomisjon kontrollib esitatud osalemistaotluste dokumentatsiooni vastavust hankedokumendis näidatud struktuurile ja dokumentide loetelule.
6.6. Osalemistaotluste avamine ei ole avalik ning avamise juures võivad viibida üksnes kvalifitseerimiskomisjoni liikmed.
6.7. Osaleja kvalifitseerimise või kvalifitseerimata jätmise kohta teeb hankija sellekohase põhjendatud kirjaliku otsuse ning teavitab sellest osalejat vastavalt hankedokumendi punktis 9.2. sätestatule. Kvalifitseerimata jäetud osaleja (ühisosalejad) ei osale edasises hankemenetluses ning žürii nende kavandit ei hinda.
6.8. Osaleja/ühisosaleja kvalifitseerimata jätmise korral on osalejal võimalik kavandile järele tulla vastavalt hankedokumendis sätestatud korrale.
29. jaanuar 2015
Valitsus otsustas rajada kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi Tallinnasse Maarjamäele. Memoriaal rajatakse tervikliku maastikuarhitektuurilise lahendusena vastavalt 2011. aasta ideekonkursi ühele võidutööle «Mälutulbad», mille autoriks on Koit Ojaliiv.
Koostöös sise- ja kultuuriministeeriumi ja Eesti Arhitektide Liiduga korraldatakse arhitektuurivõistlus ning koostöös Tallinna linnavalitsusega detailplaneeringu koostamine.
Memoriaali rajamisega seotud tegevuste võimalikus lisarahastamises lepivad kokku sise- kultuuri- ja rahandusministeerium ning Riigi Kinnisvara AS. Kommunismiohvrite memoriaali valmimine on planeeritud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise aastaks 2018.
05. juuli 2012
Kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja ideekavandi konkursitööde näitus avatakse 13. juulil kell 17 Haapsalu Kultuurikeskuses. Rändnäitus maakonnakeskustes ja internetis
www.arhliit.ee/memoriaal on korraldatud sel eesmärgil, et tutvustada konkursile esitatud ideid laiemale avalikkusele ja kutsuda külastajaid näitusetöid kommenteerima.
I koha saavutanud töö planeeris memoriaali Paldiski lähedale.
2012. aastal eksponeeritakse näitust veel Pärnus, Põltsamaal, Põlvas, Viljandis, Tartus, Rakveres ja Jõhvis. 2013. aastal jätkub näitus Märjamaal, Kärdlas, Kuressaares, Valgas, Võrus ja Paides.
Kultuuriministeerium edastab valitsusele arutamiseks võistluse tulemused koos kommentaaridega. Lõpliku otsuse memoriaali rajamise osas teeb Vabariigi Valitsus.
06. juuli 2011
Kultuuriministeerium koostöös Eesti Arhitektide Liiduga kuulutab välja avaliku konkursi kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja ideekavandi leidmiseks. Tööde esitamise tähtaeg on 1. november 2011. Konkurss on avalik, üheetapiline ja anonüümne ideelahenduse võistlus. Konkursi eesmärk on üksnes ideekavandi saamine, mitte ideekonkursi võitjaga tema pakutud ideekavandi alusel lepingu sõlmimine.
Konkursi eesmärgiks on leida parim asukoht ja lahendus kommunismiohvrite memoriaali rajamiseks. Konkursiga käsitletav ala (EV territoorium) on konkursist osavõtjate vaba otsustus. Memoriaali sisuline ja vormiline mõtestamine koos põhjendusega on autorite vaba otsustus. Memoriaal selle kõige laiemas tähenduses võib olla nii maamärk, kunstiline objekt, park jne.