Lugupeetud külastaja, andmete täies mahus nägemiseks vajate kasutajaõigusi!
Ehitusobjekti kirjeldus või hanke tekst
23. oktoober 2006
17. oktoobril algas Balti riikide ja Soome elektrisüsteeme ühendava Estlinki merekaabli Harku konverteralajaama pingestamine.
Pingestamise käigus testitakse konverteralajaama seadmeid. Espoo konverteralajaam Soomes pingestatakse 19. oktoobril. Elektrienergia ülekandmise testid algavad novembris. Testid kestavad kuni Estlinki käikuandmiseni detsembri alguses.
Käesolevaks ajaks on Estlinki merekaabel täies ulatuses merepõhja paigaldatud, samuti on lõppenud maakabli paigaldamise tööd nii Eesti kui Soome poolel.
Merekaabli kaudu hakatakse üle kandma ligikaudu 2 TWh elektrit aastas. Estlink annab võimaluse osta ja müüa elektrit ning tagab alternatiivse elektri ostukanali võimaliku tootmisvõimsuste puudujäägi katmiseks. Kaabli rajamise ning hilisema haldamisega tegeleb AS Nordic Energy Link, mille omanikud on Eesti Energia (39,9%), Latvenergo (25%) ja Lietuvos Energija (25%) ning Pohjolan Voima ja Helsingin Energia (10,1%).
18. september 2006
37. töönädalal alustati Eesti rannikult Estlinki merekaabli paigaldustöid Soome lahte. Kaabli transpordi ning merrepaigaldamisega tegeleb Inglise firma Global Marine Systems. Kaabel lastakse merepõhja paralleelselt 74 kilomeetri ulatuses, tegemist on alalisvoolukaabliga, mis võimaldab elektrit üle kanda mõlemas suunas. Kokku paigaldatatkse umbes 10 cm läbimõõduga merekaablit kogupikkusega 148 kilomeetrit, kaabli maksimaalseks sügavuseks merepõhjas on 100 meetrit.
Estlinki ülekandevõimsuseks on 350 MW ja alalisvoolu pingeks +/- 150 kV. Ülekandetehnoloogiaks on ABB poolt HVDC Light®.
07. august 2006
Keskkonnaministeerium on väljastanud vee erikasutusloa merekaabli paigaldamiseks vajalike süvendustööde läbiviimiseks 1 meetri sügavuseni kogu trassi ulatuses. Merekaablit (148 m) hakatakse vette paigaldama septembris.
Merekaabli Estlink peatöövõtja on Šveitsi-Rootsi kontsern ABB, kaabli tarnija on ABB Karlskronas (Rootsi) asuv kaablitehas, konverteralajaamade projektid ja nende peamised osad valmistati ABB Ludvika (Rootsi) tehases. Kõik vajalikud seadmed ja kaablid tarnitakse osadena Eestisse ja Soome ning paigaldatakse ja seadistatakse ABB esindajate poolt.
Käesoleval ajal teostatakse Eesti ja Soome alajaamade ehitustoid ning lõppjärgus on maakaabli paigaldamine.
08. mai 2006
NCC AB alustas Harku vallas sellel nädalal Balti riikide ja Soome elektrisüsteeme ühendama hakkava Estlinki maakaabli paigaldustöid. 18 kilomeetrit maakaablit paigaldatakse 9 kilomeetrisele trassile paralleelselt ja kahe kaabli vahekaugus on sõltuvalt asukohast 10-30 sentimeetrit.
27. märts 2006
Rootsis ABB tehases valmistatud Estlinki maakaabel on jõudnud Eestisse. Balti riikide ja Soome elektrisüsteeme esmakordselt ühendama hakkav Estlinki kaabel koosneb nii mere- kui maakaablist. Kokku valmistatakse Eesti ja Soome vahele elektriühenduse rajamiseks 210 kilomeetrit kaablit, millest merekaabel on 148 ja maakaabel on 62 kilomeetrit. Kogu trassi ulatuses pannakse maha kaks paralleelset kaablit. Eestisse paigaldatakse maakaablit paralleelselt 9 kilomeetrisele trassile, kokku 18 km. Paigaldustöid hakkab teostama NCC AB ja eritöödeks vajalik tehnika tuuakse Eestisse Rootsist.
09. mai 2005
Eesti ja Soome vahele rajatava merekaabli projekt on käivitunud. 17. töönädalal allkirjastati AS Nordic Energy Linki aktsionäride, kaabli ehtiaja ABB ja kahe projekti finantseeriva panga esindajate vahel kõik projekti elluviimiseks vajalikud lepingud.
Projekti kogumaksumuseks on ligikaudu 110 miljonit eurot. Üks viiendik sellest finantseritakse aktsionäride omakapitalist, 53 miljonit eurot laenatakse Nordic Investment Bankilt ja 31 miljonit eurot SEB Eesti Ühispangalt.
Töövõtt sisaldab Eesti ja Soome vahelise alalisvoolu kõrgepinge kaabli projekteerimist ja ehitamisest Harku 330 kV (Eesti) alajaamast läbi Soome lahe, kuni Espoo 400 kV (Soome) alajaamani. Hanke mahtu kuulub kõrgepinge alalisvoolu kaabel (pikkus ~ 110 km), kaks konverterjaama koos kõigi vajalike projekteerimis-, ehitus-, seadistus- ja testimistöödega. Estlinki projektis kasutatakse HVDC Light tehnoloogiat, marekaabli kaudu hakatakse üle kandma 2 TWh elektrit aastas.
Projekti kestvus on 20 kuud.
14. veebruar 2005
AS Nordic Energy Link valis Eesti ja Soome vahelise merekaabli Estlink peatöövõtjaks rahvusvahelise kontserni ABB. Lepingu allkirjastamine sõltub Euroopa Liidult erandi saamiset, mille kohaselt ehitust rahastavad merekaablit elektrienergiaga kauplemiseks kasutavad kliendid, mitte merekaabli lähiregioonide elektritarbijad.
Töövõtt sisaldab Eesti ja Soome vahelise alalisvoolu kõrgepinge kaabli projekteerimist ja ehitamisest Harku 330 kV (Eesti) alajaamast läbi Soome lahe, kuni Espoo 400 kV (Soome) alajaamani. Hanke mahtu kuulub kõrgepinge alalisvoolu kaabel (pikkus ~ 110 km), kaks konverterjaama koos kõigi vajalike projekteerimis-, ehitus-, seadistus- ja testimistöödega.
Projekti kestvus on 20 kuud.
24. jaanuar 2005
AS Nordic Energy Link kuulutab välja läbirääkimistega pakkumise omanikujärelvalvele projektile Estlink. Ostja tellib projektile "Estlink" omanikujärelvalve teenust.
Projekt "Estlink" koosneb:
Eesti ja Soome vahelise alalisvoolu kõrgepinge kaabli ehitamisest Harku 330 kV (Eesti) alajaamast läbi Soome lahe, kuni Espoo 400 kV (Soome) alajaamani. Hanke mahtu kuulub kõrgepinge alalisvoolu kaabel (pikkus ca 100 km), kaks konverterjaama koos kõigi vajalike projekteerimis-, ehitus-, seadistus- ja testimistöödega.
Projekti kestvus on 20 kuud.
Ulatus: projekti alustamisest kuni kasutusloa saamiseni.
Nõutav pakkumise tagatis on 5 000 EUR.
OSALEMISE TINGIMUSED
*Pakkujate kvalifitseerimise tingimused ning märge informatsiooni ja dokumentide kohta, mis tuleb esitada kvalifikatsiooni hindamiseks:
a) Taotleja peab olema maksevõimeline, tema vara ei tohi olla sekvesteeritud ja tema suhtes ei ole algatatud likvideerimismenetlust ega tehtud pankrotiotsust - esitada: taotleja kirjalik kinnitus eeltoodud tingimuse täitmise kohta.
b) Taotleja peab olema täitnud kõik oma kohustused riiklike ja kohalike maksude osas - esitada: andmed taotleja poolt viimasel kolmel kalendriaastal oma töötajatele makstud tasudelt sotsiaalmaks või asukohamaa sotsiaalkindlustusmaksu suuruse kohta ja kirjalik nõusolek vastava järelpärimise tegemiseks Maksu- ja Tolliametile või muule õiguspädevale institutsioonile.
c) Taotleja peab olema viimase kolme aasta jooksul täitnud nõuetekohaselt kõik riigihangete teostamiseks sõlmitud hankelepingud - esitada: taotleja kirjalik kinnitus eeltoodud tingimuse täitmise kohta.
*Pakkujale esitatavad nõuded äri- või erialases registris registreerituse kohta ja nõutavad dokumendid:
Taotleja peab olema registreeritud nende asukohamaa seaduse kohaselt äriregistris või erialases registris ? esitada: väljavõte äriregistrist või erialasest registrist.
Eestis registreeritud ettevõtja peab esitama Äriregistri B-kaardi kehtiva koopia.
*Pakkuja majanduslikule seisundile esitatavad tingimused ja nõutavad dokumendid:
Taotleja omakapital peab olema positiivne ? esitada: 2003. majandusaasta auditeeritud aruande või auditeeritud bilansi ja kasumiaruande.
*Pakkuja tehnilisele kompetentsusele esitatavad tingimused ja nõutavad dokumendid:
a) Taotleja peab olema viimase kolme (3) aasta jooksul osutanud vähemalt kolm konkreetsele riigihanke objektile sarnast teenust ? esitada: viimase kolme (3) aasta jooksul osutatus sarnaste teenuste loetelu koos andmetega maksumuse, osutamise aja ja tellijate kohta.
b) Taotlejal peab olema vähemalt kaks (2) alalisvoolu kõrgepinge oskusteabega spetsialisti, kes on osalenud alalisvoolu kõrgepinge projektides kas ekspertide, projekteerijate või projektijuhtidena ja kellel on sellel alal vähemalt kolme (3) aastane töökogemus ? esitada spetsialistide CV-d, keda pakkuja kavatseb teenuse puhul kasutada näidates ära CV-s alalisvoolu kõrgepinge projektid, milles nimetatud inimesed on osalenud kas kõrgepinge alalisvoolu süsteemide ekspertidena, projekteerijatena või projektijuhtidena.
Taotluste esitamise tähtaeg on 23. veebruar 2005 kell 12.00. Taotlused tuleb esitada aadressile: Laki tn 24, Tallinn 12915, Eesti.
Kvalifitseerunud taotlejatele pakkumise kutse dokumentide esitamise eeldatav tähtpäev on 1. märts 2005.
Lisainformatsioon: Põhivõrk OÜ, Raine Pajo, Arendusosakonna juhataja, tel. 715 1208, faks 715 1200, e-post: raine.pajo@energia.ee.
17. jaanuar 2005
Eelteade AS-ilt Nordic Energy Link omanikujärelvalvele projektile Estlink. Ostja tellib projektile "Estlink" omanikujärelvalve teenust.
Projekt "Estlink" koosneb:
Eesti ja Soome vahelise alalisvoolu kõrgepinge kaabli ehitamisest Harku 330 kV (Eesti) alajaamast läbi Soome lahe, kuni Espoo 400 kV (Soome) alajaamani. Hanke mahtu kuulub kõrgepinge alalisvoolu kaabel (pikkus ca 100 km), kaks konverterjaama koos kõigi vajalike projekteerimis-, ehitus-, seadistus- ja testimistöödega.
Projekti kestvus on 20 kuud.
Väljakuulutamisega läbirääkimistega pakkumismenetluse orienteeruv alguskuupäev on 17. jaanuar 2005.
Lisianformatsioon: Põhivõrk OÜ, Raine Pajo, Arendusosakonna juhataja, tel. 715 1208, faks 715 1200, e-post: raine.pajo@energia.ee.
11. oktoober 2004
AS Nordic Energy Link kuulutab välja läbirääkimistega pakkumise Eesti-Soome merealuse alalisvoolu kaabli Estlink ehitusele. Eesti ja Soome vahelise alalisvoolu kõrgepinge kaabli ehitamine Harku 330 kV alajaamast läbi Soome lahe, kuni Espoo 400 kV alajaamani. Hanke mahtu kuulub kõrgepinge alalisvoolu kaabel (pikkus ca 100 km), kaks konverterjaama koos kõigi vajalike projekteerimis-, ehitus-, seadistus- ja testimistöödega. Projekt teostatakse \'võtmed-kätte\' meetodil.
Pakkumise mahtu arvestatakse ka need tööd ja toimingud, mis ei ole PKD otseselt kirjeldatud, kuid mis on, tuginedes heale tavale ja Pakkuja ametialasele profesionaalsusele vajalikud PKD kirjeldatud tööde nõuetekohaseks teostamiseks.
Tööde teostamise tähtaeg on 30. oktoober 2006.
Nõutavad tagatised ja garantiid:
- Nõutav pakkumise tagatis 600 000 EUR;
- Ehitusaegne tagatis peab olema 10% ja garantiiaegne (garantiiaeg 2 aastat) tagatis 2% pakkumise maksumusest ning muud tagatised, mis tulenevad hankelepingust.
OSALEMISE TINGIMUSED
* Pakkujate kvalifitseerimise tingimused ning märge informatsiooni ja dokumentide kohta, mis tuleb esitada kvalifikatsiooni hindamiseks:
Taotleja peab olema maksevõimeline, tema vara ei tohi olla sekvesteeritud ja tema suhtes ei ole algatatud likvideerimismenetlust ega tehtud pankrotiotsust - esitada: taotleja kirjalik kinnitus eeltoodud tingimuse täitmise kohta.
Taotleja peab olema täitnud kõik oma kohustused riiklike ja kohalike maksude osas - esitada: andmed taotleja poolt viimasel kolmel kalendriaastal oma töötajatele makstud tasudelt sotsiaalmaks või asukohamaa sotsiaalkindlustusmaksu suuruse kohta ja kirjalik nõusolek vastava järelpärimise tegemiseks Maksu- ja Tolliametile või muule õiguspädevale institutsioonile.
Taotleja peab olema viimase kolme aasta jooksul täitnud nõuetekohaselt kõik riigihangete teostamiseks sõlmitud hankelepingud - esitada: taotleja kirjalik kinnitus eeltoodud tingimuse täitmise kohta.
* Pakkujale esitatavad nõuded äri- või erialases registris registreerituse kohta ja nõutavad dokumendid:
Taotleja peab olema registreeritud nende asukohamaa seaduse kohaselt äriregistris või erialases registris ? esitada: väljavõte äriregistrist või erialasest registrist.
Eestis registreeritud ettevõtja peab esitama Äriregistri B-kaardi kehtiva koopia.
* Pakkuja majanduslikule seisundile esitatavad tingimused ja nõutavad dokumendid:
Taotleja viimase kolme majandusaasta keskmine aastakäive peab olema vähemalt 300 (kolmsada miljonit) MEUR - esitada: pakkumisele eelneva kolme viimase majandusaasta aruanne.
* Pakkuja tehnilisele kompetentsusele esitatavad tingimused ja nõutavad dokumendid:
Taotlejal peab viimase 5 aasta jooksul olema sarnase ehitustöö teostamise kogemus s.t kõrgepinge alalisvoolu konverterjaamade ja kaabli ehituse, projekteerimise, seadistuse ja testimise kogemus? esitada: vastavate hangete loetelu, koos maksumuste, tähtaegade ja tellijate äranäitamisega.
Taotleja peab omama ettevõtte kvaliteedijuhtimise süsteemi - esitada: kvaliteedijuhtimise süsteemi tõend (sertifikaat).
Taotluses esitada hiljemalt 11. november 2004 (s.o 37 päeva riigihanke avaldamisest) kell 10.00.
Kvalifitseerunud taotlejatele pakkumise kutse dokumentide esitamise eeldatav tähtpäev on 18. november 2004.
Lisainformatsioon: AS Nordic Energy Link, Raine Pajo, Arendusosakonna juhataja, tel. 715 1208, faks 715 1200, e-post: raine.pajo@energia.ee.
04. oktoober 2004
Eelteade AS-lt Nordic Energy Link Eesti-Soome merealuse alalisvoolu kaabli ehitusele: Eesti ja Soome vahelise alalisvoolu kõrgepinge kaabli ehitamine Harku 330 kV alajaamast läbi Soome lahe, kuni Espoo 400 kV alajaamani. Hanke mahtu kuulub kõrgepinge alalisvoolu kaabel (pikkus ca 100 km), kaks konverterjaama koos kõigi vajalike projekteerimis-, ehitus-, seadistus- ja testimistöödega. Projekt teostatakse \'võtmed-kätte\' meetodil.
Pakkumismenetluse alguskuupäev on orienteeruvalt 5. oktoober 2004.
Ehitustööde algus on planeeritud järgmise aasta veebruarisse. Tööd peaks valmima 2006. aasta oktoobris.
Lisainformatsioon: AS Nordic Energy Link, Raine Pajo, Arendusosakonna juhataja, tel. 715 1208, faks 715 1200, e-mail: raine.pajo@energia.ee.
21. juuni 2004
AS Eesti Energia asutas 11. juunil AS-i Nordic Energy Link, mis hakkab tellima Eesti?Soome vahelise merealuse alalisvoolukaabli Estlink ehitustöid ning pärast ehitustööde lõppu jääb kaabli haldajaks. Lähiajal alustab vastloodud AS Nordic Energy Link aktsionäridega lepingute sõlmimist. Eeldatavalt 2005. a. lõpuks valmiv ligikaudu 125 km pikkune merekaabel ehitatakse alalisvoolu kaablina võimsusega 350 megavatti. Kaabel liitub Soome ülekandevõrku Espoo 400-kilovoldi alajaamas ja Eesti elektrivõrku Harku 330-kilovoldi alajaamas.
03. mai 2004
AS Eesti Energia nõukogu võttis vastu otsuse Eesti ja Soome vahelise merekaabli rajamiseks ja investeerib seoses sellega ligikaudu 1 miljardit krooni. Täpsemad plaanid pannakse paika pärast läbirääkimisi Eesti, Läti, Leedu ja Soome esindajatega.
07. aprill 2003
Märtsi lõpus kirjutasid Eesti Energia, Latvenergo, Pohjolan Voima ja Helsinkin Energia alla kavatsuste protokollile ehitada Eesti ja Soome vaheline merekaabel Estlink.
Estlinki projekti investeerimist hakkavad lähema 3 kuu jooksul arutama nelja energiaettevõtte nõukogud ja omanikud. Kavakohaselt valmib Eesti-Soome merekaabel 2005. aasta lõpus. Estlinki projekti realiseerimiseks vajaminevad investeeringud katab 50% ulatuses Soome pool ning 50% ulatuses ühiselt Eesti ning Läti pool. Merekaabli projekti maksumuseks on kavandatud ca 110 miljonit eurot. Ligikaudu 125 kilomeetri pikkune 315-megavatise (alalisvool) läbilaskevõimsusega mere põhjas kulgev kõrgepingeühendus koosneb kahest kaabilst, mis võimaldab elektrit transportida mõlemas suunas. Kaabel liitub Soome ülekandevõrku Espoo 400-kilovoldi muundurjaamas ja Eesti võrku Harku 330-kilovoldi muundurjaamas.
Projekti esmane eesmärk tarnida Balti riikides toodetud elektrit Põhjamaade elektriturule.
Kõik merekaabli ehituseks vajalikud load ja tehnilised kooskõlastused on Eesti ja Soome riigi poolt olemas.
04. märts 2002
Soome kaubandus- ja tööstusministeerium on andnud loa Eesti ja Soome vahelise elektri merekaabli Estlink ehitamiseks. Ligikaudu 125 kilomeetri pikkune 315-megavatise (alalisvool) läbilaskevõimsusega mere põhjas kulgev kõrgepingeühendus koosneb kahest kaabilst, mis võimaldab elektrit transportida mõlemas suunas. Kaabel liitub Soome ülekandevõrku Espoo 400-kilovoldi muundurjaamas ja Eesti võrku Harku 330-kilovoldi muundurjaamas.
Rahvusvaheline konsortsium on valinud Eesti ja Soome vahelise merekaabli ehitajaks rahvusvahelise energeetikakontserni ABB. Konsortsiumi kuuluvad AS Eesti Energia, Pohjolan Voima (Soome), Helsinkin Energia (Soome) ja Granige AB (Rootsi), Latvenergo (Läti), Statkraft SF (Norra) ja TXU Nordic Energy (USA börsiettevõtte TXU tütarettevõte). ABB Transmit OY on alustanud kaabli projekteerimist. Esialgsete arvastuste kohaselt lähevad ehitustööd maksma 1,57 miljardit krooni. "Võtmed kätte" meetodil rajatava kaabli ehituse algus on hetkel lahtine, tööde lõpp on kavandatud 2004. aastasse.
05. november 2001
Rahvusvaheline konsortsium on valinud Eesti ja Soome vahelise merekaabli ehitajaks rahvusvahelise energeetikakontserni ABB. Konsortsiumi kuuluvad Eesti Energia, Pohjolan Voima (Soome), Helsinkin Energia (Soome) ja Granige AB (Rootsi), Latvenergo (Läti), Statkraft (Norra) ja TXU Nordic Energy (USA börsiettevõtte TXU tütarettevõte). Leping allkirjastatakse järgmise aasta I kvartalis. ABB Transmit OY on alustanud kaabli projekteerimist. Ligikaudu 125 kilomeetri pikkune 315-megavatise läbilaskevõimsusega mere põhjas kulgev elektrikaabel koosneb kahest kaabilst, mis võimaldab elektrit transportida mõlemas suunas. Esialgsete arvastuste kohaselt lähevad ehitustööd maksma 1,57 miljardit krooni. "Võtmed kätte" meetodil rajatava kaabli ehitust loodetakse alustada järgmise aasta kevadel ja tööd lõpetada 2003. aasta lõpuks.
Objektiga seotud ettevõtted
Konsortsiumi liige |
|||||
|
info@energia.ee | ||||
Alltöövõtja |
|||||
NCC AB , Rootsi
|
|
info@ncc.se | |||
Tellija |
|||||
|
info@energia.ee | ||||
Peatöövõtja |
|||||
|
|||||
Konsortsiumi liige |
|||||
Pohjolan Voima OY, HELSINKI
|
|
info@pvo.fi | |||
Konsortsiumi liige |
|||||
Helsingin Energia , HELSINKI
|
|
helsingin.energia@helsinginenergia.fi | |||
Alltöövõtja |
|||||
ABB AS, Jüri, Rae vald
|
|
info@ee.abb.com |