Lugupeetud külastaja, andmete täies mahus nägemiseks vajate kasutajaõigusi!
Ehitusobjekti kirjeldus või hanke tekst
Arhitektuurikonkursi võidutööd keskväljaku piirkonna ilmestamiseks ellu ei viida. Alustatakse läbirääkimisi teise koha saanud autoritega.
09. detsember 2021
Kevadel lõppes Pärnu linnavalitsuse arhitektuurikonkurss, leidmaks Keskväljakule ja Pikale tänavale uus ilme, võidutööks osutus Pärnu arhitektuuribüroo J+XS OÜ ideekavand “Uus-Pärnu”. Nüüd on aga selge, et linn ei kavatse võidutööd ellu viia. Linnavalitsus lähtus arhitektuurivõistluse korraldamisel, et ettevõtmine maksab ligikaudu 250 000 eurot ja oleks teostatav kuue kuuga. “Uus-Pärnu” läheks maksma 335 600 eurot ja elluviimiseks kuluks vähemalt 26 kuud ehk natuke üle kahe aasta. Linnal pole usku, et hinda ja tööde kestust annaks arhitektidega läbi rääkides vähendada. Nii leitigi, et “Uus-Pärnu“ ei ole linna eeldatud tingimustel teostatav ja sellega edasi ei minda.
Olukorras, kus võidutöö projekteerimisest on loobutud, alustab linn võistluseeskirja kohaselt läbirääkimisi teise koha töö “Lohe” autoritega. Loodetavasti kujuneb projekteerimismaksumuseks ja ajaperioodiks eeskirjas kavandatu.
10. mai 2021
Pärnu Keskväljaku ja Pika tänava piirkonna arhitektuurivõistluse võitsid Xenia Angela Sooniste, Jõnn Sooniste ja Andreas Krigoltoi osaühingust J+XS OÜ, kelle ideekavandi „Uus-Pärnu“ elluviimine eeldab detailplaneeringu koostamist, žürii töös osalenud linnavalitsuse esindajad eelistasid teise koha tööd „Lohe“. Võistluse eesmärgiks oli saada parimat väliruumi ideelahendust alale, mis ulatub Kesklinna sillast Endla teatrini ning keskraamatukogust Pika ja Ringi tänava ristmikuni. Võistlusala sisse jäid silla juures asuv liiklussõlm, Vaasa park, Keskväljak koos raamatukogu ees asuva platsiga ja Pikk tänav koos sellega külgnevate tänavalõikudega kuni Ringi tänava ristmikuni.
Uus-Pärnu“ keskne idee on Pika tänava jõepoolsele küljele kuue kahe- ja kolmekorruselise hoone ehitamine, et taastada kesklinna hansalinnale iseloomulik tihe hoonestus. Pikal tänaval jääks neljast sõidureast alles kaks, Vee tänav muutuks Vaasa pargi osaks ja suletaks autoliikluseks. Liiklus suunataks Akadeemia tänavale, silla juures oleks ringristmik, et sõidukid saaks pöörata Lai tänavale.
Vaasa pargi sillapoolses osas oleks kõvakatendiga tänavakorvpalli ja -hoki väljakud. Nendest teatri poole võiks ideekavandi autorite arvates rajada liivase ala, kus saaks mängida rannavollet, rannatennist ja sulgpalli. Talvisel ajal võiks liivasele pinnasele rajada näiteks uisuväljaku. Pargis asuvas paviljonis oleks kohvik, spordivarustuse laenutus ja pesemisruumid, Keskväljaku parkla asemele rajataks Päikeseväljak.
Pika tänava äärde majade ehitamine ja pakutav liikluslahendus eeldab detailplaneeringu koostamist. Läbimõtlemist vajab muugi: näiteks sporditegevuste kavandamisel Vaasa parki on oht, et sellega peletatakse eemale inimesi, kes otsivad pargist pigem rahu ja vaikust. „Uus-Pärnu“ liiklusskeemi peamiseks puuduseks pidas žürii seda, et autoliikluse kaotamisel Vee tänavalt võib suureneda koormus Akadeemia tänaval ja säilib autoliiklus teatri ees.
Võistlustöö „Lohe“ autorid tegid ettepaneku kujundada Pikast tänavast pargitänav-puiestee, pöörates erilist rõhku kortermajade poolprivaatsete välialade suurendamisele. Selleks näevad nad ette rajada tänava põhjapoolsete kortermajade sissepääsude vahele rohepiiretega kuni kümne meetri laiused eesaiad, kus võiks asuda majaelanike puhkenurk, mänguplats vms.
04. mai 2021
Reedel, 7. mail kell 12 avatakse Pärnu raekojas märgusõnadega ümbrikud, mis saadeti Pärnu keskväljaku ja Pika tänava avaliku ruumi arhitektuurivõistlusele.
Žürii on otsuse teinud ja linnavalitsus arhitektuurivõistluse tulemused heaks kiitnud. Paremate sekka pääsesid ideekavandid märgusõnadega „Pärlikee“, „Lohe“, „Müüdimeri“, „Uus-Pärnu“ ja „Keskpunkt“. Kes nende nimede taga peituvad ja mida nad Pärnu kesklinnas teha soovitavad, selgub reedel.
Arhitektuurivõistluse korraldas Pärnu linnavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Võistluse eesmärgiks oli saada parimat väliruumi ideelahendust alale, mis ulatub Kesklinna sillast Endla teatrini ning keskraamatukogust Pika ja Ringi tänava ristmikuni. Võistlusala sisse jäid silla juures asuv liiklussõlm, Vaasa park, Keskväljak koos raamatukogu ees asuva platsiga ja Pikk tänav koos sellega külgnevate tänavalõikudega kuni Ringi tänava ristmikuni.
08. märts 2021
5. märtsil lõppenud Pärnu Keskväljaku ja Pika tänava piirkonna arhitektuurivõistlusele laekus seitse tööd. Konkursi eesmärgiks oli saada parimat väliruumi ideelahendust alale, mis ulatub Kesklinna sillast Endla teatrini ning keskraamatukogust Pika ja Ringi tänava ristmikuni. Võistlusala sisse jäid silla juures asuv liiklussõlm, Vaasa park, Keskväljak koos raamatukogu ees asuva platsiga ja Pikk tänav koos sellega külgnevate tänavalõikudega kuni Ringi tänava ristmikuni.
Konkursile eelnes mullu suvel avalik ideekorje, millega oodati linlastelt ala ümberkujundamiseks arvamusi ja ettepanekuid. Arhitektuurivõistluse žürii hindab töid 15. nädalal.
Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse juhitavasse žüriisse kuuluvad Pärnu linnaarhitekt Henri Eessalu, Eesti arhitektide liidu volitatud arhitekt-ekspert Karli Luik ja arhitekt Ülle Maiste ning Eesti maastikuarhitektide liidu volitatud maastikuarhitekt Terje Ong.
Arhitektuurivõistluse tulemused avalikustatakse hiljemalt 18. aprillil.
23. november 2020
Pärnu linnavalitsus otsustas välja kuulutada arhitektuurivõistluse, et saada parimat väliruumi ideelahendust alale, mis ulatub Kesklinna sillast Endla teatrini ning keskraamatukogust Pika ja Ringi tänava ristmikuni.
Võistlusala sisse jäävad silla juures asuv liiklussõlm, Vaasa park, Keskväljak koos raamatukogu ees asuva platsiga ja Pikk tänav koos sellega külgnevate tänavalõikudega kuni Ringi tänava ristmikuni.
Praegu toimub kesklinna liiklus üle Kesklinna silla ja Keskväljakust on saanud parkimisplats. Vaasa park on ümbritsevast jalakäijate ruumist kõrgemale tõstetud ja intensiivse autoliiklusega tänavatega naaberaladest eraldatud.
Pika tänava bulvari-tüüpi lai tänavaruum on alakasutatud, sest tänavaseina moodustavatel hoonetel puudub aktiivne esimese korruse ärifassaad. Rüütli tänav, mis oli omal ajal kesklinna tähtsaim äritänav, on kaotanud oma positsiooni Aida tänava ümbrusse kerkinud ärikvartalile.
Kavandatav Raba-Lai tänava sild võimaldab jaotada mootorsõidukite liikluskoormust kesklinnas ning vähendada sõiduautode arvu Akadeemia, Vee ja Pikal tänaval, planeerides sinna jalakäijakeskse avaliku ruumi. Omavahel on vaja siduda Lai tänavast jõe poole jääv arenguala, Aida tänava ümbruse ärikvartal ja vanalinn. Arvestada tuleb sellegagi, et endise kaubasadama alale on plaanis rajada kruiisisadam.
Keskväljakust soovitakse kujundada mitmeotstarbeline sündmusala, mida saaks kasutada ka muul viisil peale parkla. Väljaku terviklahendus peab arvestama võimalusega sulgeda Keskväljak osaliselt või täielikult sündmuste ajaks liikluseks. Aida tänava pikendusele Vee ja Akadeemia tänaval ning Pika tänava Munga, Nikolai, Gildi, Hospidali ja Hommiku tänava pikendusele tuleb ette näha täiendavad jalakäijate ülekäigurajad.
Avada tuleb vaade sillalt teatrile, kujundada Vaasa pargist veeinstallatsiooni või purskkaevuga puhke- ja virgestusala ning kaaluda raamatukogu esisele platsile koostöötamise või välikontori ja -lugemisala rajamist. Senisest suurem osa Pikast tänavast jääks jalakäijatele, kergliiklejatele ja haljastusele, tänava päikesepoolsele põhjaküljele tuleb kogu ulatuses ette näha võimalus kavandada tänavatoidu- ja välikohvikuid, kioskeid, puhke- ja mängualasid jms.
Ideekavandite esitamise tähtajaks on järgmise aasta 5. märts, tulemused avalikustatakse hiljemalt 18. aprilliks.
29. juuli 2020
Pärnu linnavalitsus ootab tänasest 6. septembrini ideid Vaasa pargi, Keskväljaku ja Pika tänava ümberkujundamiseks, mille funktsioon pärast Raba-Lai tänava silla valmimist muutub. Ideekorje on oluliseks sisendiks keskväljaku ja Pika tänava arenguvisiooni loomisel ja arhitektuurivõistluse ettevalmistamisel. Tänasest 6. septembrini kogub linnavalitsus inimestelt ideid, aasta lõpus on kavas välja kuulutada selle ala arhitektuurivõistlus.
Objektiga seotud ettevõtted