20. september 2022
19. septembril algasid Vabaduse platsil kaevetööd Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba vundamendi rajamiseks. Mälestussamba vundamenditööd Vabaduse platsil kestavad plaanide järgi 23. oktoobrini. Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba peatöövõtjad on Kivikuvand OÜ ja T-MODEL OÜ.
31. mai 2022
Viljandi linnavalitsus andis T-MODEL OÜ ja Viljandi linnavalitsuse haldusametile ehitusloa Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taasloomiseks ja paigaldamiseks Vabaduse platsile.
Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis avatakse see Vabaduse platsil võidupühal, 23. juunil 2023.
Tänaseks on tehtud mälestussamba figuuride skaneerimine ja töös on 1:1 skulptuuride valmistamine. Töödega Vabaduse platsil on esialgu plaanis alustada käesoleva aasta oktoobris.
Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba peatöövõtjaks on T-MODEL OÜ ja Kivikuvand OÜ. Mälestussamba figuuride skulptorid on Tiiu Kirsipuu ja Ivan Zubaka.
30. november 2021
Viljandi linna 2022. aasta eelarves 246 983 eurot planeeritud Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taastamisega alustamiseks. Mälestussammas valmib 2023. aasta suvel.
25. mai 2021
Viljandi linnavalitsuse välja kuulutatud riigihanke Viljandimaa vabadussõjas langenute mälestussamba taasloomiseks ja paigaldamiseks võitis osaühingute Kivikuvand ja T-Model ühispakkumine. Sammas läheb maksma 660 000 eurot, millest praegu on puudu 50 000. Leping ehitajaga loodetakse allkirjastada jaanipäevaks.
22. veebruar 2021
Viljandi Linnavalitsus kuulutab välja konkurentsipõhise läbirääkimistega hankemenetluse Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taasloomiseks ja paigaldamiseks. Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taasloomine ja paigaldamine Viljandi linna Vabaduse platsile. Mälestusmärk tuleb luua peatöövõtu meetodil, ühelt töövõtjalt ostetakse kõik tööd, peatöövõtja koordineerib kõikide tööde korraldust, ajakava ja kannab lepingu täitmise vastutust. Hankijale lepingu täitmisega üleantav mälestusmärk peab olema avalikuks eksponeerimiseks ja kasutusloa väljaandmiseks täielikult ja puudusteta valmis Hankelepingu koosseisu kuuluvad kõik hankija eesmärgi saavutamiseks ja lepingu nõuerekohaseks täitmiseks vajalikud tööd, sh algandmete kogumine-täiendamine, projekteerimine, 3D-modelleerimine, skulptuuride modelleerimine ja valmistamine, monumendi ja selle juurde kuuluva teabealuse, valgustuse, ümbritseva ala ehitustööd, heakorratööd, kasutusloa taotluse esitamine. Töövõtja hangib hankelepingu täitmise raames kõik vajalikud materjalid, kooskõlastused, tööjõu, seadmed ja teostab tööd.
Tööde kestus: 26 kuud.
Taotluse esitamise tähtpäev: 10.03.2021 11:00.
Taotluse avamise aeg: 10.03.2021 11:00.
28. jaanuar 2021
Viljandimaa vabadussammas on plaanis taastada algsel kujul. Vabadussõjas langenute mälestussamba taastamist on otsustanud toetada kõik praeguse Viljandimaa omavalitsused, lisaks veel ajaloolise Viljandimaa territooriumil asunud Põltsamaa ja Tõrva vald. Sammas tehakse kunstnik Amandus Adamsoni 1926. aastal valminud originaali järgi, kuid et jooniseid või maketti pole sellest säilinud, tuleb teos taastada fotode põhjal. Kui palju samba taastamine maksma võiks minna, ei ole täpselt teada, kuid seniste prognooside kohaselt jääks hind poole miljoni ja miljoni euro vahele. Riik on lubanud anda samba taastamiseks 500 000 eurot. Esialgne lahendus peaks valmima järgmisel nädalal, 4. veebruariks. Praeguse seisuga on plaan 24. veebruariks hanke tingimused valmis saada. Kui kõik läheb plaanikohaselt, avatakse sammas selle algsel kohal Viljandi Vabaduse platsil võidupühal, 23. juunil 2023.
23. november 2020
Vabariigi valitsus eraldab Viljandi linnale riigieelarvest 500 000 eurot Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba taastamiseks. Seda riigi poolt eraldatud summat võib kasutada kuni 2023 aasta lõpuni.
27. oktoober 2020
Linnavalitsus soovib taastada Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba esialgsel (autentsel) kujul Viljandi linnas Vabaduse platsil. Monument kujutas endast kahe skulptuurigrupiga betoonist valatud tömppüramiidi. Selle tipus asus kujude grupp, mis kujutas Eesti Vabariigi sõdurit ja haavatud Lembitut. Sõduri kõrgus pealaest jalatallani oli 2,25 meetrit, koos lipuvardaga 3,1 meetrit. Tömppüramiidi esiküljel asus noort Eestit kujutav kompositsioon, ema lapsega. Ema kõrgus oli 2 meetrit. Püramiidi (mida ca 1 meetri kõrguselt varjab ümbritsev muldkehand) kõrgus maapinnast (5 meetrit) ja ülemise grupi kõrguse liitmisel saame monumendi kogukõrguseks 8 meetrit 10 sentimeetrit.
Aluse aluse pikim külg ca 4 meetrit.
Eeldatav töömaa (sammas koos ümbritseva alaga) ca 10 x 30 meetrit.
Materjal:
• alus (tüvipüramiid) – graniit (algse samba alus oli betoonist, kuid taastamisel kasutada graniiti);
• skulptuurid – pronks.
Paigalduskohal on elektriliitumine.
Hankija on kavandanud mälestussamba taastamiseks korraldada projekteerimis-ehitustööde riigihanke (eeldatavasti konkurentsipõhine läbirääkimistega hankemenetlus). Hankelepingu esemeks on kõik mälestussamba taastamiseks ehk hankija eesmärgi saavutamiseks vajalikud tegevused:
• olemasolevate andmete alusel mälestussamba (kõigi detailide ja terviku) 3D mudeli koostamine koos kõigi mõõtude ja seletuskirjaga,
• ehitusprojekti koostamine (sh valgustuslahendus, haljastus), ehitus- ja kasutuslubade hankimine;
• mälestussamba (aluse ja skulptuuride) loomine;
• ehitustööde teostamine.
Sõlmitav hankeleping täidetakse peatöövõtumeetodil.
Hanketeate eeldatav avaldamise aeg: 2021. a I kvartal
Hankelepingu täitmise eeldatav tähtaeg: 24 kuud.