08. jaanuar 2020
Krundil Teatri väljak 1 / Estonia pst. 7 paiknev administratiivhoone kavandatakse rekonstrueerida äripindadega korterelamuks. Hoovi on projekteeritud osaliselt maa-alune parkla. Üks maa-alune korrus ja üks maapealne korrus. Hoone Estonia pst. poolne osa (välja arvatud kaitsealune tänavapoolne fassaad) lammutatakse ja ehitatakse uus. Kontoripinnad rekonstrueeritakse korteriteks. Välja ehitatakse katusealused 5. ja 6. korrusena.
Muinsuskaitse tingimused projekteerimis- ja restaureerimistöödele:
- Hoone tänavapoolsed fassaadid säilitatakse kogu ulatuses ja kõrguses. Olemasolev lagunenud terrassiitkrohv eemaldatakse ja asendatakse uuega. Krohvi jaotusvuugid tehakse samadese kohtadesse. Uue krohvi materjalid ja toon valitakse olemasoleva krohviga sarnased.
- Klombitud paekivist sokliosa puhastatakse ja lagunenud kivid asendatakse vajadusel uute samasugustega. Kasutada tuleb olemasolevaga sarnase tooniga ilmastikukindlat, pragudeta paekivi. Olemasolevate akende kohale tehakse kolm täiendavat ukseava.
- Kõik paekivist dekoorelemendid puhastatakse. Lagunenud ja katkised või puuduvad elemendid asendatakse uutega. Uute elementide valmistamiseks võetakse mõõdud ja profiilid olemasolevatelt tervetelt elementidelt. Kasutada tuleb olemasolevaga sarnase tooniga ilmastikukindlat, pragudeta paekivi.
- Räästakarniisid puhastatakse ja lagunenud osad parandatakse või asendatakse uute samast materjalist koopiana valmistatud elementidega. Karniisid värvitakse „hingava“ fassaadivärviga.
- Rõdude terasest piirded puhastatakse roostest, krunditakse ja värvitakse mustaks. Kui piirde seisukord seda restaureerida ei võimalda, valmistatakse olemasoleva eeskujul uus ja asendatakse vana.
- Katusekarniisi pealne teraspiire on amortiseerunud ja seoses katuse vahetusega see eemaldatakse. Olemasoleva piirde eeskujul valmistatakse uus teraspiire. Piire värvitakse mustaks.
- Katusekonstruktsioonid asendatakse uutega. Tänavafassaadide poolsete katuste kuju ja gabariidid säilitatakse. Tänavafassaadide poolsete katuste katteks kasutatakse olemasoleva keraamilise valtskiviga analoogset katusekivi. Katuseharjal olevad ventilatsioonikorstnad taastatakse olemasoleval kujul. Tänavafassaadide poolsesse kivikatusesse paigaldatakse katuseaknaid ja tehakse sisselõige 5-korruse rõdule. Täiendused on eskiisi staasiumis Muinsuskaitseametiga kooskõlastatud.
- Ehitusaegsed originaal-välisuksed peafassaadidel restaureeritakse. Uued välisuksed peafassaadidel valmistatakse originaalide eeskujul.
- Olemasolevad aknad ei vasta sooja- ja helipidavusnõuetele. Samuti on need amortiseerunud. Uued aknad valmistatakse originaalide eeskujul puidust. Sarnase raamijaotusega kaheraamsetena. Soovituslikult on säilitatavad saali aknad. Nende restaureerimise võimalikkus ja maht selgitatakse ehitustööde käigus.
Sisetarindite osas säilitatakse ja restaureeritakse kaitsealustes ruumides paiknev stukkdekoor ja uksed. Samuti peatrepikoja trepp koos piiretega, ventilatsioonirestid, aknalauad ja põrandad. Kui uste seisukord neid restaureerida ei võimalda, valmistatakse olemasolevate eeskujul uued. Kaitsealustes ruumides eksponeeritakse ka säilinud valgustid. Ehitusel ümberplaneerimise ja asendamise tulemusena ülejäävad ajaloolised sisedetailid kasutatakse võimalikult palju ära samas hoones. Ülejäänud elemendid antakse taaskasutust korraldavale firmale. Kaitsealustes ruumides paiknevad radiaatorid asendatakse analoogse kujundusega radiaatoritega. Sisetarindite kohta on antakse täpsemad juhised ja kirjeldused projekti sisekujunduse PP staadiumi osas.
- Ehituskonstruktsioone puudutavaid töid võib teha ainult Muinsuskaitse tegevusluba omav ettevõte kooskõlastatud projekti alusel.
- Restaureerimistööde ajaks tuleb tellida vastavat tegevusluba omavalt ettevõttelt muinsuskaitseline järelvalve.
Saadud ehitusluba hoone rekonstrueerimiseks.
18. veebruar 2008
Kultuuriminister tunnistas arhitektuurimälestiseks Rävala puiestee 10 asuva Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu hoone (Eesti Teaduste Akadeemia endine raamatukogu hoone) ning Estonia puiestee 7/Teatri väljak 1 asuva Eesti Teaduste Akadeemia Instituudi endise hoone peafassaadid, vestibüüli, peatrepikoja ja saali koos interjöörilahendusega.
24. september 2007
Muinsuskaitseameti arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu tegi ettepaneku Tallinnas Estonia puiestee 7 asuva endise Teaduste Akadeemia maja kaitse alla võtmiseks (arutlus toimub oktoobris). Hoone renoveerimist kavandab AS Manutent, kes soovib välja ehitada elu- ja äripinnad.